katriend schreef op woensdag, 2 maart 2005, 14:26:
> Hallo,
> de klachten varieren nogal. Hij heeft een beetje een slechte
> vacht, plukkerig en vrij vet. Hij heeft erg vaak mok. Zijn

> Hij heeft veel dominantieproblemen (wil de baas zijn over
> iedereen), maar is aan de andere kant erg bang en onzeker. De
> laatste twee dingen zijn met veel 'natural horsmanship' al sterk
> verbeterd, maar nog niet over.
In deze Nieuwe Tijd pretenderen een heleboel mensen 'holistisch bezig te zijn', de term 'holisme' wordt nogal graag gebruikt, maar wat is Holisme?.
Holistisch denken wil zeggen dat je verder gaat dan alleen het kijken naar en behandelen van een eventuele kwaal.
Het is een leefwijze die erop gebaseerd is een totaalevenwicht te (her)vinden tussen lichaam en geest, tussen denken en handelen, relatie en omgeving, tussen stoffelijk en niet stoffelijk, tussen het aardse en het spirituele :
"Het geheel is de som der delen".
Voor Holistische artsen is het concept Gezondheid een functie van een juiste integratie van de lichamelijke, emotionele, mentale, en spirituele elementen van het leven.
Het zit verweven in jezelf, in jou als persoon, zoals jij in de wereld staat. Het heeft alles te maken met bewustzijn en bewustwording en energetische beïnvloeding. Daarbij kun je denken aan
onder andere bijvoorbeeld Homeopatische remedies, Bach remedies, Edelstenen, handoplegging, acupunctuur, massage, chakra- en auratherapie, reflexpuntmassage, chinese kruidenleer etc.
Maar wat net zo belangrijk is : Ook de keuze in voeding en omgevingsfactoren als huisvesting, welzijn, socialisatie, vrijheid, stressfactoren spelen een rol.
De Holistische geneeswijze valt de traditionele westerse geneeswijze niet af, maar is een aanvulling op het wetenschappelijke.
Het kan zeer zinvol zijn om je paard bijvoorbeeld een gewone pijnstiller te geven wanneer hij pijn heeft ten gevolge van een
hoefbevangenheid, maar slechts als hulpmiddel en niet als doel.
Zo kan een paard een gedragsprobleem hebben dat veroorzaakt wordt door een gezondheidsprobleem, of een te klein zadel, verkeerde voeding, onbegrip, onnatuurlijke huisvesting enzovoorts.
De reguliere aanpak behandelt een probleem veelal symptomatisch, terwijl men op een holistische manier veel verder kijkt dan wat alleen de ogen waarnemen.
Het is een mooi uitgangspunt bijvoorbeeld een dominantieprobleem op bijvoorbeeld de
Parelli manier aan te pakken (ik noem maar even een voorbeeld).
Echter wanneer daar niet tegenover staat dat je waarneemt of je paard zich misschien wel stierlijk staat vervelen in een gesloten stal of pijn aan zijn voeten heeft en zich daardoor niet kan concentreren ben je nog niet "in het groter geheel" bezig.
Ben je bereid om eventuele veranderingen door te voeren, om kritisch naar jezelf te kijken. Ben je bereid om het traditionele los te laten, je bewustzijn te vergroten, verantwoording te durven nemen, alles in een groter geheel te durven zien, dan kan holisme eigenlijk alleen maar je leven verrijken....
Groet, Pien