Sandra van Bommel schreef op vrijdag 24 februari 2012, 9:46:
> Christel Provaas schreef op vrijdag 24 februari 2012, 9:36:
>
>> Het onderzoek toont aan dat afbuigen schade toebrengt aan de luchtwegen.

> Dat hyperflexie niet gezond is, lijkt me idd duidelijk, net als afdwingen.
> Maar in het onderzoek staat toch echt een verergering van klachten bij
> verzameling, werk op kleine cirkels, lateraal werk e.d,
> Dat moet je dan toch ook hebben gelezen, als je het nu hebt doorgenomen?
Wie weet hoe die mensen rijden in dat onderzoek? Verzameling is een multi-verkeerd geïnterpreteerd begrip, zie de topsport. Men noemt het gros van de piafferende en passagerende topsportdressuurpaarden "verzameld" terwijl ze dat niet zijn! (Maar ze tonen wel een geflexte poll).
Als ik lees:
"They were initially left with their heads free and then gathered to increase head and neck flexion (Fig. 1)." (en fig 1 zijn die twee foto's van op de voorhand lopende paarden, eentje hoofd vooruit, eentje hoofd omlaag) dan weet ik dat de onderzoekers het begrip verzameling interpreteren als: head flexion.
Daarmee wordt het onderzoek een soort woordspel.
Dat de klachten verergeren op de cirkel, bij lateraal werk en bij abrupte overgangen, is logisch, dat is fysiek zwaarder dan rechtuit, zeker met de 'handicap' van een afgebogen hoofd.
Dus: Head flexion is schadelijk voor de luchtwegen en dit komt het meest voor in de sport waar the head het meest/vaakst/langdurig geflexed wordt.
En niet: Van verzameling krijgt een paard luchtwegontstekingen.
Want in het onderzoek zie ik geen verzameling voorbij komen, wel head flexion.