jan seykens schreef op woensdag, 11 mei 2005, 23:54:
> Huertecilla schreef op woensdag, 11 mei 2005, 15:35:
>
>> Perfect natuurlijk. Indien correct. Helaas is deze uitspraak
>> vergelijkbaar met het argument van endurance-liefhebbers dat
>> endurance paardvriendelijk is omdat hun paarden uit de wedstrijd
>> gehaald worden als er maar de geringste aanleiding voor is.
>> Reeds lang vóór er wat te constateren is, kan er wat 'fout'
>> zijn.
>> Knip
>
> Kan u hier iets duidelijker over zijn?
Zodra een dierenarts wat kan zien, ís er al wat fout. Dan ís het paard al over de grens waarbij het nog snel hersteld, dan hééft het al een vocht/electrolieten-probleem, dan is het al (licht) mank, etc.
Voorbeeld: op een hartslagmeter kun je vaak láng voor een paard dat in het gangwerk laat zien aflezen dat er wat aan de hand is doordat de waarde stijgt. (Over)Verhitting, (over)vermoeidheid idem.
Vergelijking: getrainde windhonden rennen zó graag dat ze met een gescheurde pees of gebroken tenen de race nog uitrennen en dán pas mank gaan. De vergelijking gaat natuurlijk enigzins mank

omdat paarden geen windhonden zijn, maar is wel duidelijk.
Páárden hebben, in tegenstelling tot honden, verder een chemisch mechanisme dat het stimuleert/helpt nét even verder te gaan dan hun systeem aankan en tegelijk voor snel herstel van kleine blessures zorgt.
Je kan begrijpen dat dit een voordeel is voor een prooidier als een paard: een stof die vrijkomt bij stress/inspanning welke 105% prestatie beschikbaar maakt en de schade door die 5% overbelasting sneller doet herstellen.
Kortom: paarden kun je héél makkelijk te ver laten gaan zonder dat je dat op het moment aan de buitenkant waarneemt.
Vandaar dat ik de endurance-Belg die in de Bit verhaalde van een opgave ondanks goedkeuring bij de Vetgate op dát punt erg sterk vond. Vandaar dat ik de statistiek van het WK-endurance van dit jaar een uitermate triest dieptepunt vond.
Maar goed; weet ik veel; ik rij geen endurance....
Overigens 'regent' het hier!!!!!!!! Niet veel, net genoeg om de boel vochtig te maken, maar aangezien we hier per april 2004 pas 10 cm. water hebben zien vallen zijn we blij met élke druppel. Straks maar niet rijden en alleen 'gymnasticerende' spelletjes doen met het setje.