Pieter Pelser schreef op zondag 23 oktober 2005, 17:47:
> Beste Paardenliefhebbers,
>
> Ik ben erg geïnteresseerd de gevaren van Jakobskruiskruid (JKK)

> informatie te vinden over JKK. Is het voor jullie duidelijk wat
> feit en wat fictie is? Hoe proberen jullie om de waarheid en
> 'indianenverhalen' van elkaar te onderscheiden? Wat zouden
> jullie graag willen weten over deze plant?
Dag Pieter, allereerst: welkom op dit Forum.
De genoemde website, kruiskruidforum is mede opgericht door leden van en door Paard Natuurlijk.
Mijn eigen ervaring met JKK in de regio Drenthe. Helaas 2 jaar geleden 1 plant gehad, door toen nog onbekend zijn met de expansiekracht heeft deze de kans gekregen te bloeien en zich aldus te verspreiden. Resultaat: heel veel uren steken met een penwortel-verwijderaar om alle zaailingen met wortel en al uit te roeien.
En nog steeds is het leed in 1 van onze weilanden niet geleden.
Tot een paar weken geleden ontdekte ik nog steeds nieuwe zaailingetjes terwijl mijnerzijds minimaal 1 x per 2 weken (bijna met een loupe) gekontroleerd wordt.
Rotzooi van de bovenste plank! Een sluipmoordenaar. Dodelijk giftig.
En een heel grote ecologische ramp.
Het valt niet mee. Integendeel. Er zijn zoogdieren die wel degelijk van de verse plant eten. Net zoals onze smaken verschillen, is dit bij dieren ook zo.
Indianenverhalen? Dacht het niet... ieder dier wat sterft aan deze gele ramp is er 1 teveel. Mijn advies: uitroeien. Totaal.
Wat de alkaloide gifsoort betreft is er in de geschiedenis al voldoende materiaal voorhanden om te weten dat het ook voor mensen giftig is.
Wat ik nog graag zou willen weten is: als het land niet bewerkt, lees omgeploegd wordt, maar natuurlijk wel oppervlakkig beschadigd raakt door paardenvoeten, in hoeverre blijft dit zaad dan overleven en kiemkracht behouden?
Groet,
Wil.