InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
Onderwerp starten18941 onderwerpen
275558 berichten
Pagina 3022½ van 18371
Je leest nu op chronologische volgorde
Volg datum > Datum: dinsdag 14 maart 2006, 15:3014-3-06 15:30 Nr:45330
Volg auteur > Van: e m kraak Opwaarderen Re:45323
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Rotstraal ? Structuur

e m kraak
Nederland


7960 berichten
sinds 5-5-2004
jose schreef op dinsdag 14 maart 2006, 14:27:

> Niki schreef op maandag 13 maart 2006, 22:57:
>
>>> Klopt helemaal. Maar het is wel symptoombestrijding. Eigenlijk

> zoek maar eens op internet. Prachtige paarden met de inhoud om
> marathons mee te lopen, waar ze dus ook voor gebruikt worden.
> Het Friesch Paarden Stamboek wil er evenwel niet aan, omdat ze
> het ras zuiver willen houden erkennen deze fokproducten niet.

Jaja, "zuiver" houden, maar wel het aloude agra-type van voor de jaren 70 willen vervangen door verkoopbare "rijpaarden" bwahahahaha


> Met die dieren niet fokken is geen oplossing want dan kun je
> met geen enkele Fries meer fokken. De dieren die er nu zijn,
> zijn allen afkomstig van slechts een ' handjevol' Friezen,
> zowat elk dier is wel ergens drager van, treurig maar waar.

Mwa, bestaat de "perfecte biologie" wel, das Überpferd, en moet je dat úberhaupt (bedoelde germanismen ;-) ) willen?

Het fokkerij probleem bij paarden in NL (en vergelijkbare) is redelijk algemeen, niet aan "Friezen" voorbehouden dus, en komt neer op zeer slechte (zeg maar gerust géén) selectie door fokkers. I.p.v. flink veel te produceren (vermeerderen zo je wilt) en alle mislukte veulens ASAP op te eten wordt er met man en macht nog geprobeerd uit te weinig te halen wat er misschien wel of niet inzit, en er wordt zonder blikken of blozen mee doorgefokt. De bedoeling van een stamboekstrategie kan nog zo goed zijn, maar zo lang de mentaliteit én mogelijkheden van fokkers te kleinburgerlijk en kleinschalig zijn is het een verloren zaak nmm.

Traditioneel selecteren clubs hier dan vooral via de aangewezen dekhengsten... dat is in zichzelf al per definitie een flessehalsconstructie. En dat is nu net wat je niet hebben moet als je populatie toch net al door een flessehals gegaan is! ALS je wilt selecteren moet je dat, net als de "natuur" zelf, bij en via de nakomelingen doen, niet bij ouderdieren!
Hier zijn formules voor! (lees bijv. Bouman, Bouman & Groeneveld (1982): Breeding Przewalski horses in captivity for release in the wild) ;-)
Via nakomelingen pas kun je defecten constateren en evt. ouderlijnen aanwijzen via welke die verlopen.
Beperkingen bij kleine(re) bestanden zitten vooral in bij paarden onhandig grote generatie interval en relatief kleine aantallen nakomelingen. Als kritieke drempel staat echter bekend een fokbestandsgrootte van ongeveer 1000 dieren - dat is 500 vrouwelijk EN 500 mannelijke dieren. Er is foktechnisch alle reden minimaal 500 hengsten (!!) nondiscriminatief te gebruiken; het zijn de individuele commerciële belangetjes die dat in de weg staan en substantieel grote fokkers met eigen bestanden van dergelijke omvang bestaan in NL gewoon niet!
Ook bij "inteelt" komt het op ditzelfde neer: inteelt is helemaal niet "slecht" en komt van nature ook veel voor, tot parthenogenese toe... het is wederom inteelt ZONDER (liefst natuurlijke) SELECTIE die fnuikend is.

Heel erg moeilijk is dit allemaal niet, vooral niet omdat er gigantisch veel (vooral commercieel!) onderzoek naar is gedaan dat allemaal simpelweg op te zoeken is. Ik ben al sinds 1993 ofzo fokkerijcommissaris voor een ijscoclub maar heb de idee eigenlijk allang opgegeven anders dan op IJsland zelf fokkerij van "echte IJslanders" te kunnen voortzetten... mwa, in Siberië misschien maar niet hier :-P

Groeten, Egon
Je leest nu op chronologische volgorde
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
Onderwerp starten18941 onderwerpen
275558 berichten
Pagina 3022½ van 18371
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact