Conrad van Pruijssen schreef:
> Ik denk als je dat niet hebt mee gemaakt dat het lastig om te begrijpen is waarom wij zo enthousiast zijn. De metafoor met Kippen Trainen is het levende bewijs dat clickertraining echt werkt, niet dat we dat al niet wisten, maar soms is het prettig als je gesteund wordt door mensen als Bob Bailey en Ken Ramirez als je nog “alleen” in de woestijn loopt te roepen.
Ik heb erover nagedacht hoe dat komt. Waarom de paardentrainers zo achter blijven op de andere diersoorten.

Ik denk (vast niet als eerste maar ik schrijf het hier graag eens op) dat dat komt door de lange geschiedenis die paarden al hebben als braaf te onderwerpen slaven. Want wij vinden het bijvoorbeeld allemaal maar normaal dat je zonder gevaar bij een wildvreemd paard in de wei kan of zelfs in de box binnenloopt. Wij verwachten niet anders als we bij een gehouden paard komen dan dat die tolereert dat we zomaar in zijn slaapkamer komen, zijn familieleden aanraken of zelfs weghalen, aan zijn lijf frutselen, zijn mest gaan wegnemen, en ons met het voedsel (hooi) gaan bemoeien. Ik besef pas nu ik een veulen heb (zeven maand oud vandaag! mijn poepiescheetje!) hoe braaf en tolerant mijn 'grote' paarden zijn. En dan ben ik nog 'tante Nathalie' van Huppel, en weet ze dus niet beter of ik hoor er bij. Dan nog zie ik nu in dat ik maar wat blij mag zijn dat de paarden mij NIET elke keer de paddock uitmeppen want ze zouden het zeker kunnen. Maar dit geheel terzijde

Maar kijk nu eens hoe dat gaat bij de meeste andere diersoorten. Gaan de dierentuinverzorgers zomaar bij een vreemde olifant binnen? Springt een dolfijntrainer meteen in het bad bij een vreemde, misschien wilde dolfijn? Zou jij zomaar jezelf dubbelvouwen

en IN het kippenhok kruipen? Ik ga ook niet zomaar op een vreemde hond af als er geen begeleider bij is.
En toch verwachten we wel dat dit kan met paarden (en koeien - maar geen stieren). Waarom kan het? Omdat paarden weinig bezwaar hebben tegen R-, of P+, of wat het ook is? Alleszins zorgt het ervoor dat puur R+ als trainingsmethode niet zomaar door paardenmensen wordt geaccepteerd. Want dan ineens 'mogen' we niks meer doen als een paard ongewenst gedrag vertoont, en dat ongewenst gedrag daar zijn we nu net niet aan gewend. Dat je er vanalles aan kan doen om dat ongewenst gedrag puur met R+ weg te krijgen weet ik wel, maar daar gaat het nu niet om. Nee, paarden zijn tot nu toe altijd brave volgzame wezens geweest met R- en P+, en ineens zijn ze dat niet meer altijd. Ja, uiteindelijk weer wel door goede training, maar in het begin misschien niet.
Een andere reden is misschien dat een paard met initiatief eigenlijk niet vaak gewaardeerd wordt. We hebben het liefst dattie veilig stilstaat, tenzij er iets anders gevraagd wordt. Kan met R+ ook weer wel, maar trainen op duration is nu net al niet zo makkelijk, dus lang stilstaan zit er in het begin niet in dan. Als je enkel bij je paard bent op trainingsmomenten is dat geen bezwaar, maar de realiteit is dat we veel vaker lopen met kruiwagens te sjouwen, bezig zijn met voeren en hoeven verzorgen en zo meer.
Moeilijk hoor allemaal.
crossoverende Nathalie