hmmm eigenlijk dacht ik een leuke en leerzame discussie te beginnen, maar hier en daar zien mensen toch weer de gelegenheid om lekker op elkaar te katten.
Toch wel jammer.
Verschil van mening is geen probleem en kan een leuke discussie opleveren, maar moddergooien levert alleen een zoveelste scheldtopic op.
Maar allé.... ik zal het nog een keertje proberen....
Hier zitten toch heel wat mensen met veel kennis, ieder op eigen terrein. Zou toch een mooi gesprek kunnen opleveren.
Dus voor degene die werkelijk de discussie aan willen gaan mbv meningen, argumenten en onderbouwingen, en dat met respekt voor de ander kunnen....
Hier een aantal discussiepunten.
- dressuur in de vorm van rechtrichten/achterhandtraining ed... is dat iets voor de dressuurfanaten of is dat noodzaak voor het paard om de mens te kunnen dragen zonder daarvan schade op te lopen, zelfs als dat mens alleen in het bos wilt rondhuppelen
Laten we zeggen een mens van gemiddeld gewicht en met gemiddelde tijden te spenderen in het bos .
En hoe ver zou je daarin moeten gaan, volgens degene van mening is dat het zinvol is.
- hoe zit het met training in het algemeen? Beter voor een paard dan alleen weidegang of niet?
Wanneer evt wel en wanneer evt niet? (voor degene die het ervan af vinden hangen...)
- zin en onzin van het rechtrichten. Nieuwe mode of toch zinvolle bezigheid?
Er zijn natuurlijk al een paar zinvolle reacties geweest, dus ook nog een keer mijn ,mening.
Van rechtrichten wist ik vroeger geen hout af. Geen idee of ik er gewoon nog niet van gehoord had of dat men er toen minder mee bezig was. Maar nu ik mij erin verdiep, lijkt het mij logisch. Op een scheef paard gaat de ruiter scheef zitten en worden bepaalde gewrichten dus overbelast bij het rijden.
In die zin lijkt ook gedegen dressuur dat te voorkomen.
Paard is beter voorbereid om de ruiter te dragen.
Maar.... werken op cirkels is toch ook weer meer belastend voor de gewrichten.
Ennuh als paardlief dan een hekel heeft aan bakwerk? (die van ons zijn er bepaald niet gek op.)
Zoek je het dan niet te ver met je boshobbelpaard? Is het relax rijden in het bos dan toch niet voldoende?
Twijfelpunt voor mij dus...
Dan werkeloosheid. Van paarden dus. Twee jaar lang werd er nauwelijks iets gedaan met de paarden. Ik had mijn handen vol aan Amber en haar getrubbel. Manlief kon zich er niet toe zetten om met zijn paard te werken, had nauwelijks rijervaring en wilde niet alleen het bos in. Klooien in de wei zag ie ook niet zitten.
Met de shetten was ik wel veel bezig; voorbereiding voor het inspannen.
Uitgerekend met de shetten moest ik stoppen. En die kregen dus echt veel beweging, ondanks de strenge winter. Tommy bleek nl een gewrichtsafwijking te hebben die ging opspelen door de strenge winter. Hij werd stokkreupel. Billy had in aanleg hetzelfde en werd erg stijf, Meteen daarna kregen ze allebei een hoefbeenzakking, zonder andere symptomen van
HB, Smid had soortgelijke problemen al meer gezien, door de kou
(ze stonden de hele winter al op hetzelfde hooi. Gras eten ging niet want er lag nog een dik pak sneeuw)
Kortom... uitgerekend de twee die in beweging waren, kregen problemen.
Ze mogen niet worden belast. Wandelen kan wel. Heb ik ook veel gedaan (tommy met tegenzin... was niet zo leuk) maar allé...ik hoopte dat het goed was.
Laatste twee weken is het er niet van gekomen. Reis naar nl ivm ernstige ziekte van schoonpa ed had daarmee te maken. Toch zijn de shetters er zeker niet op achteruit gegaan. Geen idee dus wat beter voor hen is.
Sil daarentegen vaart erg wel bij het feit dat ik haar weer aan het werk zet. Ze was wat sjaggie geworden, enorm stijf en kraakte aan alle kanten. Ze struikelde ook veel.Ondanks 24/7 buiten op 6 ha.
Met haar wat grondwerk gedaan (jaja rechtrichten ed) en later wat gereden en het gaat al veel beter met haar. Haar heeft het niet werken dus geen goed gedaan (ze was vroeger dus wel atleet op de baan en kan wat artrose hebben)
Een instrukteur die ik vroeger had, gaf les op zijn oude wedstrijdpaarden. Ze waren soms wat stijf en stram, maar bleven tot zeer hoge leeftijd in topconditie (ging overigens over zeer beperkte lesklanten en nooit meer dan 1 a 2 lessen pd, keer op 4 in de week.
En ik zie dat meer.... paarden die juist fit blijven door de extra beweging (net als mensen)
In dat opzicht ben ik dan weer geneigd te denken dat het beter is voor paarden om ze aan het werk te zetten (denk dat 3 a 4 uur voor de gemiddelde mens met baan en zonder verlichte bak niet haalbaar is, maar met regelmatige training/beweging kom je toch ook een eind, lijkt me)
Maar ik weet dus niet of het per definitie zo is
(mijn
DA vind overigens van wel. Hij mopperde toen sil lang niets deed. Hij wilde ook proberen amber aan het werk te zetten. Toen dat niet ging omdat haar schade te groot was, had hij al geen hoop meer. Met de shetten heeft hij ook zijn twijfels....)