InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
7960 berichten
Pagina 64½ van 531
Je leest nu alle berichten van "e m kraak"
Volg datum > Datum: donderdag 17 februari 2005, 23:3317-2-05 23:33 Nr:22677
Volg auteur > Van: e m kraak Opwaarderen Re:22673
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: opgezwollen koker.. Structuur

e m kraak
Nederland


7960 berichten
sinds 5-5-2004
Moniek schreef op donderdag, 17 februari 2005, 22:58:

>
> Wat voor uitgebreide sociale gevolgen?
>
> Moniek

Het aantal sociale interacties neemt enorm af. Daarnaast zijn er gevolgen in de sfeer van sociale struktuur.

Ik denk (ken er geen specifiek onderzoek vanuit deze invalshoek over) dat die gevolgen individueel zwaarder wegen naarmate de ingreep op latere leeftijd uitgevoerd is, omdat er dan zoveel meer verwachtingspatronen uit voorgaande ervaringen meespelen.
Iedereen weet uit praktijk (denk ik toch wel) dat de leeftijd bij castreren enorm van invloed is op het effect er van. Een redelijk goed voorspelbaar effect verkrijg je alleen door de ingreep al op jonge leeftijd uit te voeren.

Niet individueel maar vanuit het sociale verband bezien, is een ruin, als "3e geslacht" al helemaal een rare eend in de bijt. Wat moet een hengst nou met een ruin? Herkennen als andere hengst? Het gedrag "klopt" niet meer? (En niet onwaarschijnlijk klopt ook de geur niet altijd meer) Wat moet een merrie dan met een ruin?
Je krijgt er wonderlijke situaties mee. Dat dit niet voor het voetlicht komt is denk ik omdat hengsten, ruinen en merries zelden samen zijn. Schot voor open doel voor wie hierop promoveren wil lijkt me.
Als ik er naar moet raden, verwacht ik dat wanneer ruinen, merries en hengsten samen zijn de ruinen een aparte groep (dus niet samen met de hengsten of samen met merries/hengsten) gaan vormen. Significanter uitkomst kan je niet hebben als dat zo blijkt uit te komen.

Groeten, Egon
Volg datum > Datum: vrijdag 18 februari 2005, 0:0818-2-05 00:08 Nr:22680
Volg auteur > Van: e m kraak Opwaarderen Re:22645
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: opgezwollen koker.. Structuur

e m kraak
Nederland


7960 berichten
sinds 5-5-2004
Moniek schreef op donderdag, 17 februari 2005, 20:21:

>
> Dag Egon
>
> Waar ik nu toch zeer nieuwsgierig naar word, is naar hoe jij je
> paarden houdt, als je tenminste hengsten en merries hebt. Laat
> je dan een vasectomie bij de hengsten doen en zet je ze dan bij
> de merries in de wei?
> Heb je één hengst of heb je er meer? en zet je die dan in
> dezelfde groep?

Momenteel 3 merries, 3 hengsten
1 "groep" met 2 vaste koppels (merries kiezen hun hengst uit), behalve Els die meest bij mij is. Iedereen mag hier doen en laten waar ze zin in hebben, binnen en buiten. Behalve een paar dingen waar ik de exclusieve "baas" over speel: eten, vechten en seks.
Eten verstrek ik uiteraard; aan hooi hebben we nog nooit tekort gehad.
Vechten mag categorisch niet. Wie er wil knokken moet dat maar tegen mij opnemen en dat laten ze uit hun hoofd.
De seks is het lastigste. Als alles goed gaat ben ik er bij en mogen de jongens kiezen: of een kaboutermutsje om, of buitenom, of "crump", of iets anders leuks. Maakt mij niet uit. Mijn hengsten zijn nog helemaal hengst dus vallen er toch veulens te verwachten, stiekem en stilletjes als ik even weg ben ofzo. Toch valt het aantal veulens over de jaren reuze mee, 11 over 18 jaar (er zijn nu maar 4 merries en 2 hengsten maar ik heb wel jaren meegemaakt met 6 hengsten en 15+ merries). 5 van die 11 veulens waren trouwens "besteld". Dan blijft over 6 veulens op een gemiddelde van toch zeker 10 merries over 18 jaar... 3%? Laten we er 5% van maken - kan ik mee leven.
En dat is met al die hengsten dus altijd goed gegaan.
Zoals mijn ervaring hier is moet je het kudde/groeps-verband ook niet zo strikt zien. Ieder is een individu.

>
> Rijd je ook op je hengst(en)? Hebben ze dan 'moeilijk' gedrag,
> zoals bijten en steigeren of ga je daar op een bepaalde manier
> mee om en hoe dan?

Ik rij alleen maar op de hengsten. Macho he? ;-)
Geen moeilijk gedrag.
Moeilijk gedrag is er alleen even als er een nieuwe hengst hier komt. Daarna niet meer.

>
> Kortom: een heel vragenvuur....Zelf heb ik een ruin (Ijslander)
> die bij mij kwam toen hij 5 jaar was. Hij is gecastreerd toen

> Ook heb ik ooit twee honden gehad van verschillend ras, de een
> een teefje, de ander een reutje. Bij de reu heb ik vasectomie
> laten doen, omdat me dat het minst ingrijpende alternatief
> geleek; ook minder erg dan een behandeling voor het teefje.

Kan ik alleen maar met je eens zijn.


> een hengst gehouden kan worden zonder hem te verminken. Dus
> Egon, vertel....
>
> Moniek

Wanneer je er zeker van wilt zijn dat je hengst geen veulen verwekt zou ik voor vasectomie kiezen. Dat mijn twee hengsten dat nog niet hebben komt omdat ik er in onze specifieke situatie de noodzaak nog niet voor gezien heb. Een kennis met mini's heb ik wel vasectomie aangeraden (Emmeloord) en dat voldoet tot op heden uitstekend!
Verder staan er nmm alleen sociale mensen-dingen in de weg, en in onze streken een semi-bioindustrieel systeem van paardenhouden.

Ik heb vorig jaar ook al zoveel verhaald over mijn hengsten. Een beetje terugzoeken misschien?

Groeten, Egon
Volg datum > Datum: vrijdag 18 februari 2005, 0:1118-2-05 00:11 Nr:22681
Volg auteur > Van: e m kraak Opwaarderen Re:22678
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: opgezwollen koker.. Structuur

e m kraak
Nederland


7960 berichten
sinds 5-5-2004
Spirithorses schreef op donderdag, 17 februari 2005, 23:46:

>
> Egon, ik weet van Okke dat zijn hengsten al jaren in de groep
> met de ruinen en de merries samen leven. Dit gaat bij hem al 30
> jaar perfect.
> Misschien kan hij je meer vertellen.
> Maarja, dat zijn wel die saaie knuffelponnies he ;-)
>
> Pien

Ja, hier ook saaie knuffelponnies zoals je weet. Daar heb ik ze ook voor.
Saaie knuffelponnies tellen niet, he? :-P

Maar hoe komt het dan toch dat ik vanavond nog van Esther hoor dat toch lang niet alle ijslanderhengsten zo makkelijk en lief schijnen te zijn? En dat waren de mijne ook niet allemaal toen ze arriveerden. Niet lang terug stond er op het icelandic-horses forum zelfs nog een hele draad over ruinen waar men niet mee overweg kon. Ook toen vroeg ik me af waar je dan voor aan het castreren bent.

Groeten, Egon
Je leest nu alle berichten van "e m kraak"
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
7960 berichten
Pagina 64½ van 531
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact