InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
5061 berichten
Pagina 307½ van 338
Je leest nu alle berichten van "Frans Veldman"
Volg datum > Datum: woensdag 28 september 2011, 21:4828-9-11 21:48 Nr:237141
Volg auteur > Van: Frans Veldman Opwaarderen Re:237122
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Kleine rasp voor kleine hoefjes. Structuur

Frans Veldman
Homepage
Drenthe
Nederland

Jarig op 22-10

5061 berichten
sinds 1-1-2003
Soraya85 schreef op woensdag 28 september 2011, 17:21:

> Dus ook ik.. zou toch graag een kortere raps willen zien (en ook graag
> smaller! En als we dan toch bezig zijn, bij mijn kleintjes gebruik ik
> bijna alleen de fijne kant! Dus graag 3x fijne kant, 1x grof!

Wat ik voor dit soort werkjes prettiger vind is gewoon een schuurbandje van de comfort trim om een blokje hout heen. Schuurt minstens even snel als de fijne kant van de rasp, maar is korter en smaller. Ilona heeft eens een houten latje precies op maat gezaagd zodat het bandje er net omheen kan. Dat ding wordt nog steeds veel gebruikt, veelal ook voor andere dingen dan voor paarden, echt een superhandig stuk gereedschap.

> Frans.. ik denk graag mee bij het ontwikkelen bij nieuw gereedschap hoor
> voor de echte kleintjes! (net als een klein stoeltje, waar je onder je
> gereedschap kan doen. Op wieltjes, zodat je niet hoeft op te staan.

Grappig, zo'n ding hebben we hier ook. Om een of andere reden heeft het de weg naar de webwinkel nog niet gevonden, ik zal dat weer eens opnieuw evalueren.

Frans
Volg datum > Datum: donderdag 29 september 2011, 0:0829-9-11 00:08 Nr:237152
Volg auteur > Van: Frans Veldman Opwaarderen Re:237148
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Even meedenken Structuur

Frans Veldman
Homepage
Drenthe
Nederland

Jarig op 22-10

5061 berichten
sinds 1-1-2003
e m kraak schreef op woensdag 28 september 2011, 23:01:

> Gemiddeld gras en ook hooi heeft een Ca-overschot (om luzerne nog even
> buiten beeld te laten - daarom voer ik daar haver tegenaan áls ik die
> combi voer, daar hebben we een paar jaar terug al eens over
> gecorrespondeerd).

Met zemelen in plaats van haver gaat het ook, maar dat terzijde.

> Het is dus heel makkelijk om een standaard Ca-overschot
> te hebben, hetgeen je Mg-opname tegen gaat.

Dat is dus ook wat ik al jaren beweer. En toch blijven mensen allerlei koeken en andere onzin in die paarden freubelen. Die vaak weer bolstaan van de Ca en Fe.

> Dat ijzer alomvertegenwoordigd is wisten we ook al... is niets tegen te
> doen.

Behalve niet via allerlei omwegen er nog meer in stoppen.

> Ik vraag me echt heel erg af of toevoeging van uitgekiende sporenelementen
> in een zoutblok iets uitmaakt

Waarom zou dat niet zo zijn? Als mijn paard 95% van de dagelijkse zinkbehoefte via het gras krijgt, en via de liksteen dan nog eens 10% ADH, dan zit ie aan de 105% en dat is dan toch mooi meegenomen. Het geeft gewoon net iets meer marge.

> Aan de andere kant blijft voor mij vooralsnog een zoutblok een zoutblok.
> 99% NaCl. Vanuit dit gegeven lijkt het mij heel moeilijk concurrerend te
> worden met dat goedkoopste standaard ouderwetse zoutblok van broer akzo.

Tsja, het stond mij nooit zo aan om via de liksteen weer meer ijzer toe te voegen, en ik nog steeds geen goed middel had om mijn "bijvoeding-vrije-paarden" net iets meer zink en koper te verstrekken. Of magnesium.

> Da's mijn eerlijke mening.

Geen enkel probleem hoor!

Frans
Volg datum > Datum: donderdag 29 september 2011, 1:0429-9-11 01:04 Nr:237156
Volg auteur > Van: Frans Veldman Opwaarderen Re:237154
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Even meedenken Structuur

Frans Veldman
Homepage
Drenthe
Nederland

Jarig op 22-10

5061 berichten
sinds 1-1-2003
e m kraak schreef op donderdag 29 september 2011, 0:37:

> Ja als, maar volgens je eigen tabel (die ik met diverse bronnen vergeleken
> heb en me in grote lijnen niet onjuist leek) op de likstenenpagina zit
> ALLEEN ZOUT als probleem in de rode cijfers.
> Ik kon weinig anders dan het daarmee eens zijn, dus geen Duel

Dat hangt dus maar net van de situatie af. Voer eens een merrie in van 500 kg of zo, geef het beest lichte arbeid, zet het op stal, en je krijgt een situatie waarbij de mineralenbehoefte hoger is dan wat de kleine hoeveelheid hooi die het beest moet eten oplevert. Als je dan ook nog een zuinig ras hebt, het paard wilt laten afvallen (kan allemaal in de nieuwe calculator) dan wordt er bezuinigd op hooi terwijl de mineralenbehoefte gelijk blijft en krijg je zelfs echt rode cijfers voor koper en zink.

Met hooi dat wat armer is aan zink en koper dan het referentiehooi wordt het natuurlijk ook al snel marginaal.

Frans
Volg datum > Datum: vrijdag 30 september 2011, 16:5530-9-11 16:55 Nr:237255
Volg auteur > Van: Frans Veldman Opwaarderen Re:237211
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Even meedenken Structuur

Frans Veldman
Homepage
Drenthe
Nederland

Jarig op 22-10

5061 berichten
sinds 1-1-2003
e m kraak schreef op donderdag 29 september 2011, 21:41:

> (als ik uit ga van MgO)
> Mg = 12
> O = 8
> Dan zal die liksteen met 10% Mg dus voor 16.6% uit MgO bestaan.
> Daarmee zal het aandeel zout tot 32.5% moeten dalen.

Correct.

> Op zich zo grote ramp
> niet maar je paard moet er dus meer van eten om aan de Na-behoefte te
> voldoen

Klopt ook. Het "verbruik" wordt dan dus 10% hoger (want er zit 10% minder zout in).

en vreet daarmee nóg meer Mg hetgeen de Mg-opname opvoert tot
> circa 16,5%.

Nee, tot 11%. 110% van 10% Mg is 11%.

> Ik vind dat veel en zou graag van Frans willen horen waarom al dat
> minerale Mg niet even hard weer uitgescheiden wordt.

MgO wordt in lagere hoeveelheden relatief goed opgenomen. Wat er uit de liksteen aan Mg komt is verhoudingsgewijs niet zo erg veel. Reken zelf maar uit.

Het wordt een ander verhaal als je in ene keer gewoon 30 gram aan MgO in het paard zijn mond stopt. Niet alleen valt de opname dan grotendeels weg, maar je verandert ook de pH van maag en darmen. (Ik meen dat maagzuurtabletten ook voor een groot deel uit magnesiumoxide bestaan). Maar al likkend wat MgO samen met het zou naar binnen krijgen is geen probleem.

In the Sixth Revised Edition of the Nutrient Requirements of Horses staat bij Magnesium onder andere: "According to Harrington and Walsh (1980), inorganic supplemental sources such as Magnesium Chloride, Magnesium Sulfate, and magnesium carbonate, appear to be essentially equivalent as supplemental dietary sources of magnesium for growing foals and have a higher absorption rate (70%) than the magnesium found in natural sources."

Nou geloof ik van dat laatste niet zoveel, maar alles wat ik erover heb kunnen vinden toont in ieder geval aan dat kleine hoeveelheden MgO goed worden opgenomen.

Frans
Volg datum > Datum: vrijdag 30 september 2011, 17:3430-9-11 17:34 Nr:237256
Volg auteur > Van: Frans Veldman Opwaarderen Re:237225
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: Even meedenken Structuur

Frans Veldman
Homepage
Drenthe
Nederland

Jarig op 22-10

5061 berichten
sinds 1-1-2003
Nathalie Lagasse schreef op vrijdag 30 september 2011, 9:38:

> Hier blijkt uit bloedonderzoek elke keer weer dat Zink en Koper de
> problemen zijn (dit jaar voor het eerst eigenlijk redelijk OK, misschien
> door het zeewier dat ik nu geef). Ook heeft hooianalyse idd. het enorme
> ijzer-overschot bevestigd.

Yep, steeds hetzelfde beeld. (Hoewel wij nooit echt problemen met zink en koper hebben gehad, maar uit analyses blijkt wel steeds dat zink en koper wat marginaal zijn. Dat wordt natuurlijk nog erger bij een ijzeroverschot, omdat dat dan weer de opname van zink bemoeilijkt. Vandaar dat ik dus ook absoluut geen liksteen met ijzer wil terwijl dat er nou altijd veel in zit.

> alle beetjes zink en koper helpen denk ik dan maar. Kan je het Zn en Cu
> gehalte zodanig hoog hebben in de liksteen dat er ook een nuttige
> hoeveelheid per dag opgenomen wordt bij 'normale' zoutbehoefte?

Dat kan zeker. We moeten natuurlijk rekening houden met paarden die erg fanatiek likken, maar bij normaal berekende hoeveelheden kunnen we via de liksteen ongeveer 25% van de dagelijks benodigde hoeveelheid aanleveren. Meer kan ook, maar ik ben er wat huiverig voor om het al te gek te maken. De liksteen is bedoeld als ondersteuning, niet om daar echte tekorten mee te kunnen gaan oplossen. De steen wordt gebruikt door verschillende paarden die allemaal een andere zoutbehoefte hebben, je hebt dan geen idee of elk paard uit de kudde wel genoeg krijgt om het tekort op te lossen. Ik zie het zelf als prima middel om bij paarden die geen tekorten hebben (zoals die van ons) een beetje een veiligheidsmarge in te bouwen omdat uit de analyses blijkt dat het hooi soms wat marginaal is wat betreft koper en zink.

> Overdoseren gebeurt niet snel neem ik aan, of hoe zit dat?

Voor zink is de tolerantie vrij hoog, voor koper iets minder, maar nog steeds wel hoog genoeg. In ieder geval zorg ik er voor dat ook bij excessief gebruik van de liksteen (paard dat er in een dag tijd een kilo van opvreet) nog steeds geen vergiftiging kan optreden.

> Is er een mogelijkheid een aparte 'zink en koper' liksteen te maken, in
> het idee dat paarden zelf weten welk mineraal ze nodig hebben en specifiek
> daaraan likken

Nee, dat kan absoluut niet! Paarden weten NIET welk mineraal ze nodig hebben. Het enige dat ze weten is dat ze Natrium ("zout") moeten hebben en dan een voorkeur krijgen voor een zoute smaak. Er is voor zover ik weet nooit waargenomen dat paarden selectief op zoek gaan naar mineralen. Ze gaan niet doelbewust het zink-oxide van het hek likken, of een los stuk koperdraad afsloeberen, of ijverig aan de ijzeren scharnieren van de staldeur likken, etc. Tegelijkertijd zijn er vele gevallen bekend van paarden die wel door geknaag aan een traliewerk een zinkvergiftiging hadden opgelopen, en dat dus absoluut niet deden omdat ze een tekort aan zink hadden.
Het enige dat paarden lijken te doen is "zin krijgen in iets zouts" bij een Natriumgebrek (net als mensen) maar verder krijgen ze evenmin zin in mineraalhoudend voedsel als mensen als ze ergens een gebrek aan hebben. Bedenk ook dat de meeste zouten gewoon "zout" smaken. NatriumCloride en KaliumChloride smaken precies hetzelfde, en ik meen dat MagnesiumCloride evens gewoon "zout" smaakt. De meeste sulfaten smaken bitter, en de meeste oxiden als "krijt". Het is uiterst onwaarschijnlijk dat paarden een hogere discriminatie hebben voor mineralen dan wij mensen, er is in ieder geval geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat dit zo is.

> Op het Nezzie forum waren daar indertijd
> hele draden over meen ik, om een aantal verschillende sporenelementen (oa.
> kopersulfaat) in bakjes vrij aan je paard aan te bieden die dan kom
> oplikken wat ie nodig had, zoiets.

Moeten ze vooral doen. Sporenelementen in bakjes ophangen... :-M Het heten niet voor niks sporenelementen, je hebt er maar een paar milligram per dag van nodig (sommige zelfs maar een paar microgram). Van EEN enkele lik kopersulfaat krijgt het paard dan al de 1000-voudige hoeveelheid naar binnen, en ik geloof dat het goedje bij 2 gram al toxisch is. En 2 gram is nog steeds verschrikkelijk weinig, waarschijnlijk zit je er bij 1 lik al ver boven.
Ik snap ook niet zo goed waar mensen toch steeds met het idee vandaan komen dat paarden in staat zijn om selectief bepaalde mineraaltekorten te detecteren en vervolgens ook nog zouden weten dat het blauw-groene goedje in dat bakje kopersulfaat is en dat ze daar precies 10milligram van moeten hebben. Staat het ergens in een boekje of fantaseren mensen dat zelf?

> Ik heb geen idee met welke firma het tot nu toe aankwam, ben in het
> algemeen zeer tevreden van jullie service want vaak is het hier binnen de
> 24 uur al, heb ik met geen enkele andere webleverancier hoor! En als Belg
> weet ik verder van niks :-P

Dank je, we doen ons best en horen graag dat het tot tevredenheid leidt. ;-)

Frans
Volg datum > Datum: vrijdag 30 september 2011, 17:4330-9-11 17:43 Nr:237257
Volg auteur > Van: Frans Veldman Opwaarderen Re:237251
Volg onderwerp > Onderwerp: Re: fructaan in appelboom???? Structuur

Frans Veldman
Homepage
Drenthe
Nederland

Jarig op 22-10

5061 berichten
sinds 1-1-2003
Suzanne Graauw schreef op vrijdag 30 september 2011, 15:22:

> Er is vast al eens eerder over geschreven maar ik kan er niets van vinden:
> zit in de afgezaagde stronk van een appelboom ook fructaan?

Vast wel, evenals allerlei andere koolhydraten. Maar in die hoeveelheden lijkt het me geen kwaad te kunnen.
Ik heb laatst weer eens een wilg afgezaagd, en nadat de paarden zich over takken en bast hadden ontfermd hebben we de restanten in moten gezaagd, gekloofd, en opgestapeld voor toekomstig gebruik in de kachel. Dagenlang werd de stapel fanatiek bezocht door allerlei wesp-achtigen, die niet kwamen voor de houtvezels maar om de vochtige substanties die uit het hout lekten op te likken. Het zal ongetwijfeld veel suiker-achtig spul hebben bevat.

> Appels weet ik, maar gooit die boom alle fructaan in zn appeltjes of houdt
> hij zelf ook wat vast?

Bomen maken speciaal suikers voor hun vruchten om ze lekker te maken. Het is voor de boom een hele investering maar zorgt er wel voor dat die vruchten tenminste worden meegenomen en zodoende de zaden worden verspreid. Er gaat dus extra veel suiker in de vruchten, de rest van de boom moet daar fors voor inleveren.

Kortom, als je vraag is "mogen paarden afgezaagde onderdelen van een appelboom afknagen" dan zie ik daar geen probleem in, mits de appels of andere gecultiveerde vruchten vooraf grotendeels worden verwijderd.

Frans
Je leest nu alle berichten van "Frans Veldman"
Warboel
Mix van alle berichten uit alle rubrieken (forum oude stijl)
 
5061 berichten
Pagina 307½ van 338
 InloggenBookmarks Woordenboek
UitloggenInstellingenForum-hulp!

Deelnemers online: 0 verborgen deelnemers.
contact