eddy DRUPPEL schreef op zaterdag 30 december 2006, 22:59:
> Spirithorses schreef op zaterdag 30 december 2006, 22:53:
>
>> eddy DRUPPEL schreef op zaterdag 30 december 2006, 22:53:

> En zit jij alweer hier

al een 20 tal minuutjes heb
> brandweer moeten bellen lag boom over de weg . Effe elleboog
> gebruikt net gearresteerd wegens sparmishandeling

>
Misschien begrijp ik je niet goed en bedoelen we hetzelfde, maar het is niet het voedsel geven wat exact getimed moet worden.
Het is de marker, dus de klik, yes of ex die perfect getimed moet zijn.
De beloning komt daar achteraan. Of dat nu na een seconde is of na tien is van ondergeschikt belang.
De trainer is altijd zelf de oorzaak van een opdringerig of zelfs agressief paard.
Beleefdheid aanleren en hier konsekwent mee zijn is les 2 en komt altijd meteen na het aanleren dat je paard iets moet doen voor een beloning.
Heel vaak wordt dat half overgeslagen en verwatert clikkertraining in een soort van snoepjes voeren, zoals je ook veel ziet bij hondentrainingen. Je leest dan: clikkertrainen werkt wel, maar niet voor mijn paard, die wordt er opdringerig van.
Je reinste flauwekul.
Omdat fouten met clikkeren heel snel duidelijk worden, zorgt het ervoor dat de trainer beter wordt, of, wanneer hij/zij er niet op gewezen wordt dat ie fouten maakt, zorgt het ervoor dat er niet meer geclikkerd wordt.
Niemand beweert dat je niet kunt clikkeren zonder een voedselbeloning. Een kriebel of aai werkt ook. Ook de timing met de marker kun je vervangen door bv. een "mooi" :)
Ook dat is clikkeren.
Inmiddels heb ik de ervaring dat het systeem ook dan werkt, maar echt minder snel als met een voerbeloning.
Je paard zoekt nu eenmaal harder naar die marker als hij weet dat er iets lekkers op volgt dan dat ie daarna even geaaid wordt.
Het is echter intensiever en vraagt dus meer van de kwaliteiten van de trainer..... dat wel. Maar alles is te leren.
Piet